Uwaga! Pojawiła się bardzo dobra promocja dla wszystkich, którzy rezerwują hotel/nocleg na portalu booking.com Rezerwując nocleg przez ten link: https://www.booking.com/s/34_6/aa88a67e dostaniecie 50 zł zwrotu za każda rezerwację! To naprawdę działa i niema żadnych haczyków.

Canale di Cannaregio - Zaciszny zakątek

Canale di Cannaregio
Canale di Cannaregio
Canale di Cannaregio, dawniej Canal Regio, czyli Kanał Królewski, przed połączeniem Wenecji w wieku XIX ze stałym lądem był główną drogą wiodącą do miasta. Jego północna dzielnica, która od „królewskiej drogi” przejęła nazwę, nie ma jednak wiele wspólnego z monarszym przepychem. Cannaregio, okalająca górny łuk Canal Grande, sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się tu w miejscu. Zaniedbane fasady domów i palazzi, małe sklepiki z podstawowymi tylko artykułami spożywczymi i dekoracje w postaci suszącego się nad kanałami prania to typowe obrazki, które można tu napotkać.

GETTO W ODLEWNI 

Teren żydowskiego getta zainteresuje nie tylko historyków. Leżące obok dwóch głównych ulic: Lista di Spagna i Strada Nova, było pierwszym na świecie odizolowanym od reszty miasta terytorium, na którym musieli zamieszkać Żydzi. Pomysł odcięcia ich od reszty obywateli po raz pierwszy, w roku 1516, wprowadziła w życie Rada Dziesięciu. Nakazano im osiedlić się na miejscu dawnej odlewni (wł. ghetto~), skąd nazwa przyjęła się na określenie innych żydowskich dzielnic na całym świecie. Wówczas też wprowadzono obowiązek identyfikacji: mieszkańcy getta mogli z niego wychodzić, musieli jednak nosić specjalne oznaki i czapki. Ograniczono również ich prawa zawodowe - odtąd mogli parać się jedynie medycyną, handlem tkaninami i lichwą. Pełnię swobód odzyskali dopiero po z górą 350 latach - w 1866 r. Dziś, mimo że na terenie dawnego getta mieszka niewielu Żydów, dzielnica zachowała swój dawny charakter. Można kupić tu koszerną żywność, wypożyczyć książki w języku hebrajskim czy odwiedzić czynną synagogę.

sinagoga venice
Synagoga 

DOMY MISTRZÓW

 Cannaregio to również domy sławnych wenecjan. Tu, niedaleko Rialto, urodził się wielki żeglarz MarcoPolo, zaś przy Fondamenta dei Mori, w domu pod numerem 3398, aż do śmierci w 1574 r. mieszkał z rodziną Tintoretto. Pobliski Campo dei Mori, a także okolice gotyckiego kościoła Madonna dell’ Orto należą do najstarszych i zarazem najładniejszych części dzielnicy. Mistrz do swojego parafialnego kościoła Madonna dell’ Orto, jednej z najpiękniejszych gotyckich budowli w Wenecji, miał tylko „przez kanał”. W jego wnętrzu Tintoretto zostawił ślad w postaci swoich obrazów, które są tu najcenniejszymi dziełami sztuki.  W pobliżu prezbiterium znajdziemy grób artysty.
 
 Madonna dell’ Orto
Madonna dell’ Orto

Canale di Cannaregio
Na czerwono zaznaczone Canale di Cannaregio