Uwaga! Pojawiła się bardzo dobra promocja dla wszystkich, którzy rezerwują hotel/nocleg na portalu booking.com Rezerwując nocleg przez ten link: https://www.booking.com/s/34_6/aa88a67e dostaniecie 50 zł zwrotu za każda rezerwację! To naprawdę działa i niema żadnych haczyków.

Weneckie Lido

lido wenecja
Widok na Lido, w oddali Wenecja
Jedna z naniesionych przez wody Padu wąskich i długich łach piasku (wł. lido), które osłaniały Lagunę Wenecką od pełnego morza, okazała się tak idealnym miejscem na letnisko, że nazwę tę na początku ubiegłego wieku przejęły również inne europejskie kurorty. Weneckie Lido, które ciągnie się na przestrzeni 12 km, odkryli w XIX w. pisarze romantyzmu, w tym Byron, który jako zapalony pływak przebył wpław odległość z Lido do Santa Chiara. Na początku następnego wieku do Lido zaczęły zjeżdżać gwiazdy filmowe, literacki panteon Europy i europejska arystokracja. Wszyscy oni zatrzymywali się w dwóch ekskluzywnych hotelach: Excelsior Palace, który w chwili otwarcia w 1907 r. był największym luksusowym hotelem na świecie, oraz Hotel des Bains, gdzie Tomasz Mann, również bywalec Lido, umieścił akcję opowiadania „Śmierć w Wenecji” (1912 r.).

Hotel des Bains
Grand Hotel des Bains
 
PLAŻA Z RENOMĄ

 Włoskiemu reżyserowi Luchino Viscontiemu, który w 1970 r. kręcił na Lido „Śmierć w Wenecji”, udało się jeszcze oddać jedyny w swoim rodzaju klimat dni największej świetności weneckiego kurortu. I choć dziś najlepsze czasy Lido ma już za sobą, to nadal jest to ulubiony kurort nie tylko wenecjan, ale i tłumnie odwiedzających Wenecję turystów. Sezon rozpoczyna się tu w czerwcu i trwa do września, a podczas dwóch wakacyjnych miesięcy Lido przeżywa prawdziwe oblężenie. Na Lido można się dostać z Wenecji bez żadnych trudności. Z miasta kursuje tu regularnie vaporetto, a najszybciej na wyspę dotrzeć można nawet w ciągu 10 minut. W pełni lata na plażach panuje tłok, mimo to ciepły piasek i lazurowa woda zapewniają oddech od wyczerpujących wędrówek po zabytkowym mieście. Najpiękniejsze plaże leżą po wschodniej stronie wyspy, od strony otwartego morza. Z przystani promowej można do nich dotrzeć nawet na piechotę. Trzeba wiedzieć, że najlepsze należą do hoteli, które niestety pobierają wysokie opłaty za korzystanie z plażowych atrakcji, w tym z nadal wszechobecnych tu cabanas (przebieralni). Dlatego najlepiej zaopatrzyć się we własne leżaki i inny sprzęt do wypoczynku. Jeśli znudzą nam się słoneczne i morskie kąpiele i nasycimy się już romantycznym wspomnieniem dawnego Lido, możemy skorzystać z ofert miejscowego aeroklubu i odbyć krajoznawczy lot nad Wenecją i laguną.

Plaża na Lido

Na Lido na przełomie sierpnia i września odbywa się jedno z największych świąt kina - Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Weneckie Lwy zostały wręczone już ponad 70 razy. Inauguracja festiwalu, w której wziął udział również film polski, miała miejsce w 1932 r. w ramach Biennale. Cztery lata później powstał już Palazzo del Cinema, gdzie w kinie Astra do dziś przez dwa tygodnie non stop odbywają się festiwalowe pokazy. Gwiazdy kina, które zjeżdżają wówczas na Lido, można zobaczyć, najczęściej w otoczeniu paparazzi, na tarasie ekskluzywnego hotelu Excelsior Palace.