Uwaga! Pojawiła się bardzo dobra promocja dla wszystkich, którzy rezerwują hotel/nocleg na portalu booking.com Rezerwując nocleg przez ten link: https://www.booking.com/s/34_6/aa88a67e dostaniecie 50 zł zwrotu za każda rezerwację! To naprawdę działa i niema żadnych haczyków.

Castello i Riva degli Schiavoni - Kupiecka dzielnica Wenecji

Riva degli Schiavoni
Riva degli Schiavoni
Castello było nazwą twierdzy z VIII w. stojącej niegdyś w miejscu kościoła San Pietro. Wyspa, na której stała twierdza, przez wieki była ośrodkiem życia religijnego Wenecji. Dziś odwiedzający dzielnicę Castello w pierwszej kolejności gamą się na Riva degli Schiavoni, stare, wybudowane ponad 600 lat temu nabrzeże dzielnicy będące najpopularniejszą promenadą. Wielu turystów gromadzi się na jego zachodnim krańcu, gdzie kuszą kramy z pamiątkami i gdzie skupiają się przystanki vaporetti. Jak pokazują XVIII-wieczne rysunki Canaletta, na Riva degli Schiavoni zawsze było tłoczno. Przy nabrzeżu cumowały gondole, żaglowce i barki.

Riva degli Schiavoni
Riva degli Schiavoni  kiedyś

Riva degli Schiavoni
Riva degli Schiavoni dziś

 Jak przed wiekami przechodnie zatrzymują się na łączącym molo San Marco i promenadę Schiavoni moście „słomianym” (Ponte della Paglia)


Ponte della Paglia
Most Słomiany - Ponte della Paglia

Aby popatrzeć na jego sąsiada - tzw. Most Westchnień (Ponte dei Sospiri). Nazwa mostu, który w 1600 r. połączył Pałac Dożów z nowym więzieniem, pochodzi od westchnień skazańców, którzy przechodzili nim na przesłuchanie przed inkwizytorem.

Ponte dei Sospiri
Most Westchnień- Ponte dei Sospiri

DZIELNICA LITERATÓW

 Sławną promenadę najwyraźniej upodobali sobie również literaci, którym rozciągający się z niej widok na San Giorgio Maggiore był najwyraźniej niezbędny do twórczej pracy. Pod numerem 41/45 mieszkał tu sam Petrarka, a parę numerów dalej Henry James ukończył w roku 1881 powieść „Portret damy”.
Angielski poeta i miłośnik sztuki John Ruskin zamieszkał w przepięknym gotyckim Palazzo Dandolo w XIX w. przerobionym przez Josepha da Niel na hotel - dziś jeden z najsłynniejszych w Europie.


Palazzo Dandolo
Palazzo Dandolo

W hotelu Danieli mieszkało też wiele innych sław, dość wymienić Balzaka, Prousta czy kompozytora Debussy’ego. W pokoju nr 10 romansowali poeta Alfred de Musset i powieściopisarka George Sand. Castello to jednak nie tylko sławna promenada.

Palazzo Dandolo w środku
Palazzo Dandolo w środku

W wąskich uliczkach gwarny tłum rzednie. Ukrywające się w nich dostojne pałace, muzea i liczne kościoły nie przeżywają oblężenia turystów, może z wyjątkiem ogromnego Santi Giovanni e Paolo (św. Jana i św. Pawła). W Zanipolo, jak nazywają ten kościół wenecjanie, na szczególną uwagę zasługują nagrobki dożów, Kaplica Różańcowa ozdobiona pracami Paola Veronesego i Kaplica św. Dominika.

Santi Giovanni e Paolo
Santi Giovanni e Paolo
1- Palazzo Dandolo. 2 -  Most Westchnień oraz Most Słomiany 3 - Riva degli Schiavoni 4 - Castello  5 -Santi Giovanni e Paolo