Uwaga! Pojawiła się bardzo dobra promocja dla wszystkich, którzy rezerwują hotel/nocleg na portalu booking.com Rezerwując nocleg przez ten link: https://www.booking.com/s/34_6/aa88a67e dostaniecie 50 zł zwrotu za każda rezerwację! To naprawdę działa i niema żadnych haczyków.

San Polo - Kupiecka dzielnica Wenecji


Najsławniejszy most Wenecji - Rialto - łączy ze sobą dwie dzielnice, wyznaczając jednocześnie geograficzny środek miasta. Od wieków to właśnie w okolicach Rialto, po jego zachodniej stronie w dzielnicy San Polo, kwitło codzienne życie. Tu wenecjanie handlowali przyprawami, drogimi tkaninami, owocami i tym, co rybacy przywieźli z połowu na lagunie.

Rialto
Most Rialto
Status handlowej dzielnicy San Polo zachowało do dziś. Nadal roi się tu od kramów, rodzinnych sklepików z makaronami i barów. Gwaru i kolorytu miejscu dodają jeszcze turyści, przesiadujący w restauracjach i kawiarenkach na Riva del Vin.

Riva del Vin.
Riva del Vin.


KUPIECKIE CENTRUM

 Targi Rialto, najlepiej przypominające o tym, że Wenecja była niegdyś potęgą kupiecką, doskonale funkcjonują do dziś. W najświeższe szparagi, karczochy, popularną we Włoszech czerwoną endywię i nieprzebraną liczbę innych warzyw i owoców można zaopatrzyć się na Erberii - targu owocowo-warzywnym, zaś małż, ostryg, kałamarnic, ryb i wszelkiej maści frutti di mare najlepiej szukać na Pescherii przy Campo della Pescheria.


Na targach, zawsze można dostać świeże owoce oraz warzywa 

 Idąc w kierunku Campo della Pescheria, mijamy San Giacomo di Rialto, najstarszy kościół w Wenecji (pierwsza budowla powstała tu prawdopodobnie w V w.), i plac, który warto odwiedzić z powodu tak zwanego Gobbo di Rialto - garbusa z Rialto. Gobbo był ostatnim przystankiem na trasie biegu, jaki w XVI w. musieli odbywać okładani batami drobni złodziejaszkowie (pierwszym był plac św. Marka).

Gobbo di Rialto
Garbus z Rialto - Gobbo di Rialto


PLAC KARNAWAŁU

 Zmierzając w kierunku południowo- zachodnim docieramy do placu San Polo. Popularny wśród wenecjan campo ma bogatą tradycję świętowania i zabawy. W XV w. na placu było gwarno od okrzyków uczestników balów, maskarad i różnego rodzaju festynów. Na nowo Campo San Polo odżył w roku 1979, kiedy po dziesięcioleciach przerwy wenecki karnawał przywrócono do życia.

plac San Polo
Plac San Polo

Na placu najbardziej przykuwa uwagę przepiękna gotycka fasada Palazzo Soranzo, do dzisiaj będącego własnością tej rodziny.


Palazzo Soranzo
Palazzo Soranzo

Nie zlekceważmy też tutejszego kościoła San Polo - choć wyjątkowo eklektyczny w formie, nie bez powodu stał się „ojcem chrzestnym” dzielnicy. W środku zwracają uwagę obrazy m.in. Veronesego
i Tintoretta oraz czternaście stacji drogi krzyżowej autorstwa Giovanniego Domenika Tiepola, zaś fasada odznacza się wspaniałym gotyckim portalem i figurami lwów leżących u stóp XIV-wiecznej kampanili.

kościoła San Polo
Kościół San Polo
Tym jednak, czego w San Polo nie można przegapić, jest leżąca na południowy zachód gotycka Santa Maria Gloriosa dei Frari. Zwana krócej Frari to olbrzymia budowla, którą najlepiej zwiedzać z planem, aby nie przegapić żadnej z obecnych tu wspaniałości.

Santa Maria Gloriosa dei Frari
Santa Maria Gloriosa dei Frari

Pod względem bogactw zgromadzonych tu dzieł sztuki kościół Frari ustępuje tylko Bazylice św. Marka i Pałacowi Dożów. Główny ołtarz zdobi tu pełen życia obraz Tycjana l - „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” z 1518 r., a nawę boczną jego „Madonna di Ca’ Pesaro”. Ołtarze boczne wypełniają arcydzieła Giovanniego Belliniego: „Matka Boska z Dzieciątkiem i świętymi”, prace Vivariniego i Donatella. Frari zachwyca też swoimi stallami, które zdobią XV-wieczne płaskorzeźby z przedstawieniami świętych i obrazkami z życia wenecjan. Niezwykłe są nagrobki wielkich: renesansowy doży Francesca Foscariego, klasycystyczny Tycjana oraz może najbardziej interesujący, wzniesiony przez uczniów Canovy grobowiec ich mistrza - w kształcie marmurowej piramidy.

Grobowiec Canovy
Grobowiec Canovy


SZCZODRY DAR

 Na lezącym nieopodal Campo San Rocco wstąpmy do Scuoli pod wezwaniem św. Rocha (Scuola Grande di San Rocco). Scuolę założono na początku XVI w. jako instytucję charytatywną dla ofiar zarazy. Budowa rozpoczęta w roku 1515 trwała 34 lata, szczodrze i ochoczo finansowana z funduszy wenecjan, chcących ustrzec się w ten sposób od groźby choroby.

Scuola Grande di San Rocco
Scuola Grande di San Rocco
Podczas zwiedzania Scuoli na pewno warto zwrócić uwagę na wspaniały cykl malowideł Tintoretta wypełniających ściany i plafony całego wnętrza. Dla artysty (1518-1594), który poświęcił mu 23 lata, było to dzieło życia. I mimo że jego prace znajdziemy w wielu innych miejscach Wenecji, dopiero tu możemy w całej pełni podziwiać indywidualny styl mistrza. Charakteryzuje go jaskrawe światło, śmiałe skróty, harmonijne ruchy postaci i nietypowe użycie kolorów. Bodaj najbardziej przejmującym malowidłem cyklu jest „Ukrzyżowanie” z roku 1565, wiszące w Sala dell’ Albergo.

Sala dell’ Albergo
Sala dell’ Albergo