Uwaga! Pojawiła się bardzo dobra promocja dla wszystkich, którzy rezerwują hotel/nocleg na portalu booking.com Rezerwując nocleg przez ten link: https://www.booking.com/s/34_6/aa88a67e dostaniecie 50 zł zwrotu za każda rezerwację! To naprawdę działa i niema żadnych haczyków.

Wenecja
W 1966 r. Wenecja doświadczyła największej powodzi w swoich dziejach. Świat pośpieszył na pomoc, zakładano fundacje, zbierano środki na ratowanie jej unikatowego w skali świata dziedzictwa. Skarby Wenecji udało się wówczas ocalić, ale miasto, nawet jeśli nie nawiedza go aqua alta (fala przypływu) na co dzień musi zmagać się z wieloma innymi problemami, jak choćby postępujące niszczenie starych palazzi. Mimo zmiennych kolei losu Wenecja od wieków dzielnie walczy z czasem, niezmiennie będąc natchnieniem dla malarzy, poetów i pisarzy, ale też zwykłych turystów, którzy na jej starych uliczkach, nad wąskimi kanałami i na zabytkowych placach mogą poczuć jej magię.

Miasto według przekazów powstawało od IV w. Założyli ją mieszkańcy Veneto, uciekający przed niszczycielskimi Wizygotami, którzy maszerowali na Rzym. Chroniąc się przed barbarzyńcami na bezludnych wysepkach laguny, zakładali pierwsze osady, z których w ciągu paru wieków wyrosła potężna Serenissima (Najjaśniejsza), potężne miasto handlowe i morska potęga, niemająca sobie równych w basenie Morza Śródziemnego. Ostatecznie miasto powstało na 118 małych połączonych wysepkach, które z czasem połączyło ze sobą 400 mostów. Wenecjanie nawiązali ożywione kontakty z imperium bizantyjskim, a wreszcie, w 1204 r., po upadku Konstantynopola, zagarnęli jego znaczną część. W XIV i XV w. miasto-państwo przeżywało prawdziwy rozkwit. Wyłączne prawo do handlu na Morzu Śródziemnym przyczyniło się do wielkiego dobrobytu, sprawiło, że ściągali tu najzamożniejsi kupcy, a swoje umiejętności mogli rozwijać utalentowani artyści.

Wędrówka po pociętej kanałami Wenecji nie jest łatwa. My popłyniemy fantazyjnie wijącym się Canal Grande, nad którym znajdują się najwspanialsze pałace. Na placu św. Marka zatrzymamy się przy dwóch największych zabytkach Wenecji - bazylice pod wezwaniem patrona miasta św. Marka i w Pałacu Dożów. Mostem Rialto przeprawimy się do dzielnicy San Polo, gdzie do dziś odbywają się sławne targi. Nie zabraknie nas na promenadzie - Riva degli Schiavoni, ani w galeriach Akademii, gdzie zgromadzono największą kolekcję sztuki weneckiej. Odwiedzimy też m.in. nabrzeże Zattere czy najstarsze na świecie żydowskie getto w dzielnicy Cannaregio. Na koniec odpoczniemy w kurorcie Lido!